Poctivé kuře na paprice, které si zamiluje každý

Poctivé kuře na paprice

Kuře na paprice se řadí mezi tradiční pokrmy české kuchyně a není divu, že ho milují jak děti, tak dospělí. Na první pohled se možná zdá, že jde o obyčejné vařené kuře v krémové omáčce, ale pokud se připraví skutečně poctivě, dokáže tento pokrm potěšit jak vůní, tak jemnou, hedvábnou chutí. Jedním ze základů je vybrat si kvalitní suroviny a dát si dostatek času na přípravu, aby omáčka vynikla svou krémovou konzistencí a lahodným paprikovým aroma. Za starých časů se takové kuře na paprice často vařívalo v neděli jako sváteční oběd, který voněl po celé chalupě. Dnes už se na tradice tolik nehledí, ale právě proto je úžasné někdy se k nim vrátit a připomenout si, jak skvěle chutná poctivá česká klasika.

Základem všeho je samozřejmě maso. Nejčastěji se používá celé kuře nebo jen stehna, případně i prsní řízky, ale s kouskem kůže a kostí dostanete do vývaru více chuti. Některé staré kuchařky doporučují opečovat maso nejprve na sádle, aby se zvýraznila typická chuť, nicméně kvalitní rostlinný olej nebo mix másla a oleje také poslouží dobře. Důležité je, aby se maso z obou stran krátce opeklo, čímž se zatáhne a udrží si šťavnatost. Poté se obvykle vyjme z pánve, aby se ve výpeku mohla zlehka osmahnout cibule. Právě světlá cibule nebo dokonce cibule s nádechem do zlatova je klíčem k jemnému paprikovému základu, který posléze ochucuje celou omáčku.

Vosí hnízda

Vosí hnízda: Tradiční recept na oblíbené vánoční cukroví

adminPro 9, 20245 min read

Vosí hnízda, známá také pod názvem včelí úly, jsou neodmyslitelnou součástí českých Vánoc. Toto tradiční nepečené cukroví má dlouhou historii…

Vanilkové rohlíčky

Vanilkové rohlíčky: Vláčné a křehké jako od babičky

adminPro 3, 2024
Kváskový chleba Tajemství dokonalého těsta a pečení

Kváskový chleba: Tajemství dokonalého těsta a pečení

adminPro 1, 2024

Jakmile cibule zavoní a získá potřebný odstín, přichází na řadu sladká mletá paprika. Zde se dá experimentovat s odrůdou, nicméně klasická sladká paprika je pro staročeské kuře na paprice nejvhodnější. Mnoho lidí dělá tu chybu, že papriku vsype do příliš horkého tuku a nechá ji přepálit. Tím ovšem zhořkne. Chcete-li mít omáčku voňavou a lahodnou, je důležité ji do pánve přidat až ve chvíli, kdy snížíte plamen, a jen ji lehce promíchat. Pak už do pánve vraťte opečené kuřecí kousky, zalijte je vývarem nebo vodou a na mírném ohni vařte, dokud maso nezměkne. Použijete-li domácí vývar, celé jídlo získá ještě autentičtější chuť, kterou si každý labužník vychutná.

Neodmyslitelnou součástí kuřete na paprice je samozřejmě hustá a jemná omáčka. Ta se tradičně připravuje tak, že se v samém závěru vývar zredukuje a následně se zjemní zakysanou smetanou nebo smetanou ke šlehání. Staré recepty často zmiňují, že je vhodné do smetany zašlehat trochu mouky, aby omáčka lépe zhoustla a nebyla příliš tekutá. Pokud chcete mít omáčku skutečně nadýchanou, můžete postupovat tak, že si nejprve vytvoříte světlou jíšku (přidáte trošku mouky do rozpuštěného másla nebo sádla) a teprve tuto jíšku vmícháte přímo do horké tekutiny. Jíška se však musí dobře provařit, aby omáčka neměla syrovou chuť mouky. Některé modernější recepty raději mouku zcela vynechávají a spoléhají jen na redukci tekutiny a hustou smetanu, to je ovšem již trošku odchylka od té staré, poctivé formy. Pokud však hlídáte každou kalorii, můžete lehce přizpůsobit recept a zahustit omáčku pouze menším množstvím smetany.

Dlouhé vaření má tu výhodu, že se chutě prolnou. Když maso postupně změkne, omáčka získá nejen intenzivní chuť kuřecího výpeku, ale i krásnou barvu a vůni papriky. Nakonec stačí jen dochutit solí, případně pepřem, a můžete servírovat. Klasickou přílohou ke kuřeti na paprice jsou především kynuté knedlíky nebo houskové knedlíky, které se skvěle hodí k jemné paprikové omáčce. Ti, kdo mají rádi jednodušší variantu, ji mohou podávat i s těstovinami (například širokými nudlemi), a někdo dokonce volí rýži. Pravdou ovšem je, že ty nadýchané české knedlíky k tomuto jídlu pasují nejlépe, protože dokážou dobře nasát omáčku a vytvářejí spolu s masem bohatou, lahodnou kombinaci.

Pokud jde o chuťové vylepšení, každá rodina má vlastní tajemství. Někdo přidává do omáčky ještě špetku pálivé papriky pro lehký říz, jiný nedá dopustit na pár kapek citronové šťávy, která zvýrazní chuť papriky a odlehčí tučnost smetany. Na Moravě se můžeme setkat s tím, že se do receptu přidá trochu sladké paprikové pasty nebo se vsadí na kvalitní domácí sádlo. Vždy však platí, že méně je někdy více, a vyplatí se zbytečně neexperimentovat, pokud jste si dali za cíl připravit skutečně staročeskou verzi kuřete na paprice, jak si ji pamatujete třeba od babičky.

Po dokončení pokrmu a servírování si často lidé zdobí omáčku lžičkou zakysané smetany, aby ještě více podtrhli kontrast bílého mléčného výrobku s červenooranžovým odstínem papriky. Někteří kuchaři ozdobí talíř lístkem čerstvé petrželky, což dodá výsledku svěží vzhled. Hlavní roli ale vždy hraje chuť a vůně, která vás při prvním soustu nejspíš vrátí do dětství. Pokud jste pokrm připravovali opravdu pečlivě, maso půjde lehce od kosti, omáčka bude nadýchaná a jemně nasládlá po cibuli, přitom decentně pikantní po paprice. Celé jídlo si pak nejlépe vychutnáte, když si na něj vyhradíte dostatek času, a to jak při vaření, tak při samotné konzumaci.

Recept a suroviny pro poctivé kuře na paprice (mimo článek)

Suroviny:

  1. 1 celé kuře (cca 1,5–2 kg) nebo směs kuřecích stehen a prsou s kůží a kostmi
  2. 3–4 střední cibule
  3. 3 lžíce sladké mleté papriky
  4. 2–3 lžíce sádla, másla nebo jejich směsi
  5. 250 ml kuřecího vývaru (domácí nebo kvalitní bujón)
  6. 200 ml zakysané smetany nebo smetany ke šlehání
  7. Sůl a čerstvě mletý černý pepř podle chuti
  8. Volitelně: 1–2 stroužky česneku (jemně nasekané)
  9. Volitelně: 1 lžíce hladké mouky na zahuštění (nebo připravte světlou jíšku)
  10. Volitelně: čerstvá nasekaná petrželka na ozdobu

Postup:

  1. Kuře očistěte a nakrájejte na menší porce, následně ho lehce osolte a opepřete. Na rozpálené sádle nebo másle maso zprudka opečte ze všech stran do zlatova, aby se „zatáhlo“ a udrželo šťavnatost. Po opečení maso vyjměte a odložte stranou.
  2. Do zbylého tuku na pánvi vložte nakrájenou cibuli a restujte ji do zlatavého odstínu. Jakmile cibule změkne, přidejte mletou papriku (a případně i nasekaný česnek) – dbejte, aby se paprika nepřipálila a nezhořkla. Poté vraťte kuřecí kousky do pánve, zalijte je vývarem a přiveďte k mírnému varu. Snižte teplotu a nechte pokrm pomalu dusit, dokud maso nebude měkké (obvykle 40–60 minut).
  3. Pro dosažení nadýchané a krémové omáčky můžete v závěru jemně zahustit směsí hladké mouky a studené vody, případně připravenou světlou jíškou, kterou důkladně vmícháte do dusícího se masa. Nakonec vmíchejte zakysanou smetanu nebo smetanu ke šlehání a krátce prohřejte – omáčka by se však neměla opět přivést k varu, aby si zachovala jemnost. Do závěru dochuťte solí a pepřem a pokrm ozdobte čerstvou nasekanou petrželkou.

Tento recept vám umožní vychutnat si skutečně poctivé kuře na paprice podle staročeské tradice, kdy se každá ingredience pečlivě promítá do výsledné chuti a vůně. Dobrou chuť!

Kuře na paprice je navíc jedním z těch jídel, které chutnají ještě lépe druhý den, když se znovu ohřeje a chutě se ještě víc propojí. Pokud se tedy stane, že vám nějaká porce zbude, můžete si ji klidně odložit na pozdější oběd či večeři a k jídlu stačí jen rychle uvařit čerstvou přílohu. V některých rodinách se dokonce traduje, že alespoň jeden den „uleželé“ omáčky je téměř nutnost, aby všechny ingredience mohly naplno rozvinout svůj potenciál. Bez ohledu na to, zda se držíte starých receptů, nebo jste otevření lehkým inovacím, kuře na paprice vás téměř vždy dokáže příjemně překvapit a pohladit na duši.

Nakonec je třeba říci, že tento pokrm nepředstavuje žádnou složitou gastronomickou výzvu. Dá se připravit i poměrně rychle a levně, přesto ale uspokojí i náročné strávníky. Záleží jen na tom, kolik lásky a trpělivosti do vaření vložíte. Právě to je tajemstvím staročeské kuchyně – jídlo, které vyžaduje klidné tempo, poctivé suroviny a trochu času u plotny, aby se na oplátku odměnilo sytou a láskyplnou chutí, která dokáže navodit pocit domova. Pokud jste se tedy rozhodli vyzkoušet opravdu poctivé kuře na paprice, neváhejte. Nastal čas oprášit staré kuchařské knihy nebo rady našich babiček a připomenout si, jak vypadá poctivé české jídlo, které prohřeje nejen žaludek, ale i duši. Dobrou chuť!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *